ما مسئول رفتار دیگران نیستیم!

همه ما در طول عمرمان جملات زیادی شنیده ایم ولی بعضی از انها خیلی کارامدتر و برایمان مفیدتر بوده است .یکی از این جملات برای من این بوده که واقعن روحو جسمم رااز عذابی الیم نجات داده است:

ما مسئول رفتار خود هستیم!

با درک کاربردی این جمله از طرفی هی دنبال بهانه و گله وشکایت و تقصیراین و ان انداختن نیستیم و از ان مهمتر مخصوصن برای من خودرا وسط معرکه ها و مشکلات دیگران ننداختن است!

یکی از عادات ناپسند من دخالت و غصه خوردن برای مسایل دیگران بود .یکی باید به من میگفت :توچکاره ای ؟

باور کنید از وقتی این را یاد گرفته ام بهتر زندگی میکنم و میگذارم بقیه هم زندگی کنند!

عصر دخترم زار زار برای اینکه نمیتواند بعضی مسایل ریاضی اش را حل کند گریه میکند سراغش میروم و حتا میگویم ریاضی و دیپلم همه دنیا نیست ولی دیگر پیگیری نمیکنم و برعهده خودش می گذارم.

وقتی متوجه بعضی ازخودگذشتگیهای پسرم در رابطه با دوستانش میشوم دیگر راهنمایی نمیکنم خودش به نتایجی برسد.

وقتی همسرم بعداز چندین بار کته پختن ایراد میگیرد و میگویدکته این نیست  اینطور نمیخواهم  برنجو وقابلمه را به او میسپارم و ازاو میخواهم یادم بدهد!

وقتی خواهرم درحالیکه میداند خیلی گرفتارم میگوید میتوانی این پارچه را بدهی خیاط برایم بلوز بدوزد راحت میگویم :نه نمیتوانم!

البته توخود حدیث مفصل بخوان ازاین مجمل!

به جان خودم زندگی با این جمله اسانتر میشود!

/ 4 نظر / 71 بازدید
افسون

سلام. و با آرزوی سالی خوب برای شما لیلا خانم. چقدر عالی شروع کردین سال جدید رو خیلی انرژی گرفتم. و واقعا باید اعتراف کنم که تک تک کلماتتون برام یه دنیا درس هست. و تا یادم نره یادداشت میکنم که هر روز تکرار کنم و یادم نره. به امید روزی که منم یاد بگیرم خودآزاری نکنم. و با خودم بخاطر دیگران بد رفتاری نکنم. گفته بودم دستی به سر روی وبلاگم بکشم بعد معرفی کنم. اما نتونستم و نشد. میشه همینجوری معرفی کنم ؟امیدوارم که بر من ناشی خرده میگیرد و بسی سپاس بخاطر ایده ها ،روشنگری ها و....های دیگر. من دوستتون دارم و براتون اول از همه آرامش فکر و روح و شادی میخواهم.

الف.م

من با " مسئول رفتار خود هستیم" موافقم اما هر کسی می تونه تفسیر متفاوتی از اون داشته باشه. به نظر من در تفسیرش باید خیلی مراقب باشیم که منجر به بی تفاوتی یا عدم دلسوزی و همیاری نشه همون اندازه که باید مراقب باشیم بیش از حد خودمونو درگیر مسائل دیگران نکنیم . مث راه رفتن روی یک پل باریک می مونه که برای صدمه ندیدن باید مراقب باشیم به هیچ سمتی متمایل نشیم تفسیر من ازش اینه که من بابت ویژگی های اخلاقی یا رفتاری دیگران خودمو گناهکار ندونم، جواب پس ندم و اجازه ندم منو به جای دیگران مواخذه کنن

فریبا

اولا" که: [ماچ][قلب] دوما" که: آفرین به اینهمه عظم و اراده (ولی بشرطی که تقی به توقی نخوره و تو برنگردی به همون عیارهای اولیه سازنده!) و سوما" که : لیلاِیی که من سراغ دارم انقدر الرحمان و الرحیم که نمیتونه پریشان حالی عزیزانشو طاقت بیاره! [خجالت]

سارا

چقدر از این ناپرهیزی ها کردم و پشیمون شدم [ناراحت][کلافه] مدال طلا رو به من بدین!