خاطرات

سفرم به لندن که حدود دو هفته طول کشید بهم اجازه داد خاطراتی رو که طی 7سال زندگی دراونجابهش فکر نکرده بودم یادم بیاد.باعث شد که از ساختمانهای خاکستری که روزگاری خوشایندم نبود  لذت ببرم و سورش سرمایی که اون زمان باد سرد مجبورم میکرد در خونه بمونم رو به جون بخرم .تن بیشمار رنگهای نارنجی و قرمز و زرد را در تنها درختی که درنزدیک خونه م بهش توجه نکرده بودم جذبم کرد .چطور اینهارو نفهمیده بودم؟!

چطورقبلن به سنجابهای پارک گردو نداده بودم؟یا از یک مزرعه کدوحلوایی دیدن نکرده بودم؟یا برای  سیب چیدن نرفته بودم؟یا با دقت به خش خش برگهای زیر پوتینهام گوش نداده بودم؟یا درخیابونهای لندن بی هدف و اروم قدم نزده بودم؟

لندن خیره کننده بود خیره کننده!اسمونهای ابی سرمای هیجان اور و پیرزن و پیرمردهای عاشق در قهوه خونه ها همه وهمه رو تازه میدیدم!

ترجمه از وبلاگ یک خانم عرب اماراتی

 

 

 

/ 13 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ایران قبله عالم

سلام یه خیر دیشب خوندم، گفتم اقلکم! بیام اینجا بگم. شله مشهدی به عنوان یکی از میراث معنوی کشور به ثبت ملی رسید.

مهردخت

شما الان به من یه ویزای دو هفته ای برای انگلیس بده من قول میدم خاطراتم را از دوران جنینی تا به حال به نیکی یاد کنم و عاشق ترک دیوار هم بشم[شوخی]

آوا

سلام لیلا جان خوب زمانی که این خانوم عرب در انگلیس زندگی میکرد، غم غربت و دوری از شهر و دیارش و خونواده و فامیلش اذیتش میکرده و حالا با سن و سال بیشتر و برای سفر به انگلیس رفته... خاطراتش تداعی شده و با خودش فکر می کنه کاش اون زمان قدر لحظه هامو بهتر میدونستم...

سهم پرواز

مهردخت [خنده] ... منمممممم [افسوس] در ضمن بابت ترنسلیت کردن مطلب ممنون [چشمک]

مژگان

تا حالا سنجاب از نزدیک دیدی لیلا؟ من تا همین پارسال ندیده بودم .خیلی خوشگل تر از عکسشه .وقتی نگات می کنه انگار دره باهات جرف میزنه .این عکسه منو برد به یکسال پیش. مسابقه چی شد؟

شاپرک

سلام لیلا جون شبت به خیر دیگه کم کم داشتم مینوشتم رسیدن به خیر که دیدم ترجمه بوده من که اصلا عکس ها را نمی بینم[چشمک]

شاه بلوط

اینکه خاطرات بقیه رو برامون ترجمه میکنی و مینویسی رو خیلی دوست دارم روزی که اینو آپ کردید من خالم خیلی بد بعد یه روز سخت و بی نتیجه خونه یکی از اقوام بودم و تا شام حاضر بشه اومده بودم پشت سیستم خیلی ناراحت بودم اینو خوندم حالم خیلی عوض شد مرسی به خاطر این انتخابای قشنگ[ماچ]

فریبا

به تصور من؛ انسان دو نگاه داره یک نگاهی که با چشمهای ظاهریمان تماشا میکنیم و نگاه دوم، نگاهی که با افکارمون هست! نمیدونم چرا از کودکی به ما یاد ندادن که افکارمون را تحت کنترل خودمون دربیاریم و افکارمون همیشه تمایل به تماشای کاستیها داره! دیشب فیلمی از جوانیهای خانم انجلینا جولی دیدم که نام فیلم (اخر مرز تحمل) نام داشت که موضوع فیلم مشکلات مردم آفریقا بود (فقر و جنگ) اگر تصور کنیم مشکلات زندگی آنها آخر مصیبت است آنوقت میفهمیم که ما چشم دلمون را به بهشت واقعیمون بستیم. حداقلترین ما؛ از زیبایهای طبیعت بهره مندیم؛ یک نان خشک در سطل زباله میتوانیم بیابیم؛ زیر یک پل بخوابیم و از یکی گدایی و یا دزدی بکنیم ولی آن انسانها از این حداقلها نیز محرومند! (خشکسالی - گرسنگی - بیماری - جنگ و .....) رنج به مفهموم آخر کاش یک ذره هم که شده به خودمون بیاییم و با این حداقل های زندگیمون نیز بتوانیم خوشحال بشیم! دقت کردین وقتی خیلی خوشحالیم گریه میکنیم وقتی غمگینیم گریه میکنیم وقتی بی حوصله ای گریه میکنیم و .... (تمام این نوشته ها خطاب به خودم بود و امیدوارم کسی به خودش نگیره)