تا اینکه...........

 

 

شاید تا قبل ازاین فکر میکردم برای بکارگیری و پرداختن به یک موضوع حتمن باید جامع و کامل بررسیش کنم و یا درحوزه مطالب اجتماعی یا روانشناسی حتمن باید علمشو بدونم تا چیزی بگم و یا در زندگی روزمره شخصی خودم بکار ببرم ولی مدتهاست این الگو رو شکستم یعنی موردی برخورد میکنم چون شاید عمرم کفاف مشرف شدن (مستر)برموضوعو نده و ناکام از دنیا برم!

بذارین بازتر بگم:

مثلن از کتاب"تحلیل متقابل"برن مثالهارو در نظر میگیرم و باخودم وشما گاهی درمیون میذارم:

اریک برن میگه برای تمام ملیتها با هر سن ،جنس ،فرهنگ فقط 6نوع روند پیش نویس زندگی وجود داره.

همه رو نام نمیبرم که هم خودم هم شما رو گیج نکنم!

یکی از اونها"تا اینکه"هست.

اگه برطبق  این الگو پیش نویس زندگی مونو قرار بدیم شعارامون در زندگی اینه:

-"من تا این کارو تموم نکنم نمیتونم تفریح کنم"

-زندگی از 40 سالگی شروع میشه.

-هرورقت بازنشست بشم میتونم مسافرت برم.

چندنفرازما چنین الگویی داریم و روزانه در انواع جملات بیانش میکنیم ؟باکمی دقت در گفتارمون ممکنه چنین الگویی رو توش پیدا کنیم .

و درصورت ناراضی بودن میتونیم اونو بشکنیم:

مثلن وسط کار تفریح کنیم !

لطفن بیاین و جملاتی که با این مضمون روزانه بکار میبرین بگین .هم مجموعه جالبی میشه هم با تمرکز بر اونها میتونیم حواسمونو جمع تر کنیم نه؟

/ 9 نظر / 3 بازدید
مهردخت

خیلی موضوع جالبی بود. من تا دلت بخواد از این شرط و شروط دارم مثلا میگم: تا بچه بزرگ نشه نمی تونم برم شنا و ورزش. تا حساب بانکیم به فلان عدد نرسه نمیشه اون مسافرتی که دوست دارم برم. تا لاغرتر نشم نمی شه اون مدل لباسی که دوست دارم بپوشم.

افرا

1-اگر پسرک کمی بزرگتر شود حتمن یه کلاس ورزشی میروم 2-بازنشسته که بشم میتونم بیشتر مطالعه کنم. 3-پرده ها ی خونه که عوض بشه احساس بهتری پیدا خواهم کرد. 4-اقساط خونه که تموم بشه میتونم پول قسظهارو برای خودم خرج کنم و لذت ببرم [قلب] ...

فروغ

راسستش من چند سال پیش همش به خودم می گفتم که چرا همیشه منتظرم. هیچ وقت زندگی نکردم. الانم همینطورم. همش چند تا تا اینکه هستش که منو تویه صف سختو فرسایشی گذاشته . الان دلیلشو م ی فهمم.

fiuna

من یکی از اون تا اینکه ها هستم. امکان نداره وسط کاری که میکنم به چیز دیگه ای فکر کنم. مثلا خونه که بخریم دیگه به خودم میرسم ورزش میکنم مسافرتهایی که دوست دارم میرم.مهمونی میدم..... بازنشسته که بشم یه سگ میخرم. آخرهفته که بشه یه سر به همسایه میزنم حالشو بپرسم. کار خونه که تموم شد واسه دوستان کامنت میذارم ( همیشه وقتی کارا تموم میشه دیگه خواب مجال نمیده کامنتی بذارم) مشکل اینجاست که ما یاد نگرفتم در لحظه زندگی کنیم همه چی رو مثل یه وظیفه انجام میدیم....

اعظم

[خجالت]بعضی وقتا من اینجوریم که نوشتی[خجالت] باید فکری بحال خودم بکنم..منو تو فکر انداختی[سوال][سوال]

فریبا

شاید متوجه نیستم اما جمله هایی هستند که ما را به بن بست فکری میرسونن! و مانع از پیشرفتمون میشن! • جمله "اما حق با منه!" ما نمیخواهیم وضعیت و شیوه خودمون تغییر بدیم ما فقط میخواهیم حق با ما باشه! و برای محق جلوه دادن اندیشه خودمون چه رنجهایی و عذابهایی نیست که میکشیم! • جمله "اما من اینجوریم!" با ادعای این جمله محدود کننده میخواهیم توجیه گر کاستی و سستی خودمون باشیم! • جمله "نگاه که به حالم!" جمله فریبنده ای که با ایجاد ترحم و دلسوزی و همدردی میخواهد محدود ماندن خود را توجیه کند. در واقع فریب دادن از خودمون شروع میشه و مشکلات و محدودیت رو خودمون به زندگی خودمون راه میدیم! و بعد خارج از خودمون در پی راه حل میگردیم! و این آغازگر فشارهای اندوه بار زندگیمونه! قوانین ساخته و پرداخته ذهن بشریه و هر چیزی که میشنویم و میبینم دلیل بر صحت و درستی آن نیست.

ﺍﻟﻒ.م

[افسوس]

شبو

ليلا اين " تا اين كه" خيلى on the point بود! من از " بايد اين كار و بكنم كه ... " زياد استفاده مى كنم! مثلا بايد الان فلان قدر مطالعه كنم كه بعدش اينفدر استراحت كنم! يا مثلا الان بايد برم خريد كه فردا بتونم خونه بمونم!

لیلای نازنین ... امان از این اگر و شاید و ای کاش و افسوس .... و چقدر خوب است که همه اینها را بریزیم دور و فقط به همین لحظه حال فکر کنیم که در دستان ما است و منتظر برای لذت بردن .